Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Holter EKG Poznań

Co to jest HOLTER EKG?

HOLTER EKG to badanie elektrokardiograficzne, które polega na obserwacji pracy serca przez 24 godziny, bez przerw. W tym czasie wykonuje się wszelkie czynności dnia codziennego tj. wyjście do pracy, sprzątanie, wykonanie ćwiczeń fizycznych a także spanie. Na podstawie tak obszernego wykresu można wyeliminować zaburzenia pracy serca bądź wykryć jego konkretne schorzenia.

Badanie HOLTER EKG zaliczamy do nieinwazyjnych, a co za tym idzie bezpiecznych form sprawdzenia przewodzenia i pracy serca.

Wykresy uzyskane z HOLTER EKG ułatwiają jasne i precyzyjne postawienie diagnozy, co jest istotnym elementem rozpoczęcia planowanego leczenia kardiologicznego.

Kiedy warto wykonać HOLTER EKG?

  • wszelkie wady serca
  • zaburzenia rytmu serca
  • nadciśnienie tętnicze i napady duszności
  • różnego rodzaju bóle w klatce piersiowej
  • częste omdlenia, zasłabnięcia, utraty świadomości
  • uczucie kołatania
  • ocena zastosowania leczenia arytmii
  • ocena pracy serca po ablacji lub wszczepieniu rozrusznika

Wskazane dla pacjentów, którzy skończyli 40. rok życia, niewykazujących żadnych z powyższych objawów.

Holter EKG - jak wygląda badanie?

Holter EKG na czym polega?

Zadaniem badania HOLTER EKG jest zmierzenie elektrycznej pracy serca, za pomocą elektrod, które nakleja się do klatki piersiowej. Umiejscowione być muszą w odpowiednich miejscach, wyznaczonych przez specjalistę wykonującego badanie. Elektrody przesyłają między sobą impulsy, które finalnie trafiają do urządzenia przypiętego paskiem do pacjenta. Jest to małe, przenośne urządzenie, które osoba badana ma cały okres odczytu przy sobie.

Holter EKG – rodzaje

Wyróżnić możemy HOLTERY EKG:

  • 3 kanałowe
  • 12 kanałowe

HOLTER EKG 3 kanałowy i HOLTER EKG 12 kanałowy różnią się między sobą ilością odprowadzeń przedsercowych, co za tym idzie HOLTER EKG 12 kanałowy zczytuje więcej potrzebnych danych i informacji o pacjencie. Specjaliści zaznaczają, iż dostrzec mogą więcej i postawić diagnozę łatwiej dzięki większej ilości odprowadzeń, dlatego jest ono bardziej rekomendowane.

Jak dojechać?

Jak przygotować się do badania HOLTER EKG 3-kanałowy lub 12- kanałowy?

Pacjent przed wykonaniem badania HOLTER EKG 3-kanałowy lub 12-kanałowy nie musi się specjalnie przygotowywać. Warto przed założeniem HOLTERA EKG wziąć prysznic, ponieważ kąpiel z aparatem HOLTER jest zakazana, ze względu na to, że nie jest on wodoszczelny.

Badanie HOLTER EKG - WAŻNE informacje dla Pacjenta:
  1. W trakcie badania, po założeniu aparatu przez personel neoMedica nie należy wyłączać aparatu HOLTER EKG oraz nie należy wyciągać baterii z urządzenia
  2. W przypadku odklejenia się elektrody należy NIEZWŁOCZNIE wymienić ją na nową, wg instrukcji personelu neoMedica
  3. ZAKAZANA jest KĄPIEL z aparatem HOLTER EKG – nie jest on wodoszczelny i jakikolwiek kontakt z wodą może go uszkodzić
  4. Aparat HOLTER EKG przez cały czas badania powinien znajdować się w etui
  5. Pacjent podczas badania HOLTER EKG powinien prowadzić Dzienniczek Pacjenta, który otrzyma podczas zakładania aparatu. Pacjent powinien notować ważniejsze czynności w ciągu badania wraz z godziną ich wystąpienia.
  6. Urządzenia elektroniczne takie jak: komputer, laptop, smartfon, telefon, powinny znajdować się w min. odległości 20 cm od przewodów i aparatu HOLTER EKG
  7. Podczas badania nie można używać koców i poduszek elektrycznych
  8. Stymulator serca, rozrusznik serca NIE jest przeciwwskazaniem do wykonania badania – należy jedynie podać jego nazwę personelowi medycznemu neoMedica
  9. W trakcie badania w przypadku, gdy odczujesz silne zaburzenie pracy serca naciśnij jeden raz, krótko srebrny przycisk na aparacie
  10. W przypadku badań HOLTER EKG na 48 h lub dłuższych, jednorazowe elektrody EKG należy wymieniać na nowe raz na dobę

Zobacz także:

Różnice między standardowym EKG a badaniem Holter EKG
Standardowe EKG to krótkie badanie, trwające około 30 sekund. Wykonywane jest zazwyczaj w przychodni, gdzie personel medyczny umieszcza elektrody na klatce piersiowej pacjenta. Pozwala ono na szybkie zarejestrowanie czynności elektrycznej serca, jednak tylko w danym momencie.

Holter EKG to badanie, które umożliwia dłuższą rejestrację pracy serca – od kilkunastu godzin do nawet kilku dni. Dzięki temu można monitorować aktywność serca podczas normalnych, codziennych czynności pacjenta. Holter zapewnia bardziej szczegółowy obraz pracy serca, uwzględniając różnorodne sytuacje życiowe.

Badanie Holter EKG Poznań - wskazania

Holter EKG zaleca się w przypadkach, gdy pacjent zgłasza okresowe dolegliwości sercowe, takie jak epizodyczne bóle, które nie występują podczas wizyty lekarskiej, co utrudnia postawienie diagnozy.

Holter EKG jest szczególnie ważny diagnostycznie w przypadku:

  • omdleń, zasłabnięć oraz zawrotów głowy o niejasnym pochodzeniu,
  • uczucia kołatania lub nierównego rytmu serca,
  • napadów duszności,
  • podejrzenia arytmii,
  • oceny skuteczności leczenia arytmii, np. po rozpoczęciu leczenia farmakologicznego,
  • kontroli pracy serca po ablacji lub wszczepieniu rozrusznika.

Badanie to zaleca się także profilaktycznie u osób powyżej 40. roku życia, nawet jeśli nie zgłaszają objawów. W ramach takich badań u niektórych pacjentów możliwe jest wykrycie migotania przedsionków, które jest poważnym zagrożeniem, mogącym prowadzić do udaru mózgu.

Czy istnieją przeciwwskazania do badania Holter EKG?

Brak przeciwwskazań do badania Holter EKG. Jest to procedura bezpieczna, nieinwazyjna, odpowiednia dla pacjentów w każdym wieku, także dla kobiet w ciąży. Może być wykonywana wielokrotnie.

Możliwe jest wystąpienie podrażnień skóry, takich jak świąd, zaczerwienienie lub obrzęk. Mogą one wynikać z mechanicznego przygotowania (golenie, odtłuszczanie) lub reakcji alergicznej na użyte środki (np. środek dezynfekcyjny, klej w elektrodach). Objawy te zazwyczaj ustępują samoistnie po kilku dniach.

Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę