Różyczka powoduje rozwój wysypki, a zakażenie następuje poprzez wirusa różyczki, który najczęściej wnikając do ciała przez górne drogi oddechowe. Następnie wirus przedostaje się do węzłów chłonnych i krwiobiegu, a później do innych komórek ciała, takich jak spojówki, błona maziowa, limfocyty, szyjka macicy czy łożysko.
Jak dochodzi do zakażenia?
Zakażenie różyczką przenoszone jest głównie drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami zakażonej osoby, szczególnie z wydzielinami z górnych dróg oddechowych. Wirus może być również obecny w moczu, krwi i stolcu. Choroba ta dotyka wyłącznie ludzi, a szczególnie rzadko pojawia się w społecznościach, gdzie większość osób otrzymała obie dawki szczepionki.
Objawy różyczki u dzieci
- Etap zwiastunowy – w początkowym etapie różyczki mogą wystąpić ból głowy, ból mięśni, zapalenie gardła, katar, suchy kaszel, niewysoka gorączka, złe samopoczucie i zapalenie spojówek.
- Powiększenie węzłów chłonnych– drugim etapem jest powiększenie węzłów chłonnych, zwłaszcza szyjnych, zausznych, karkowych i potylicznych. Stają się one wyraźnie wyczuwalne i bolesne jeden dzień przed pojawieniem się wysypki.
- Okres osutkowy – trzecim etapem jest okres osutkowy, podczas którego pojawia się różowa wysypka, która jest plamista lub plamisto-grudkowa. Wysypka zazwyczaj najpierw pojawia się za uszami i na tułowiu, a następnie przechodzi na kończyny i twarz. Może towarzyszyć jej świąd.