Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Badanie Mycoplasma pneumoniae p/c IgM Poznań

Badanie Mycoplasma pneumoniae p/c IgM Poznań

Badanie Mycoplasma pneumoniae p/c IgM Poznań polega na wykrywaniu obecności przeciwciał IgM przeciwko bakterii Mycoplasma pneumoniae. Wykonywane jest w celu ustalenia przyczyny infekcji dróg oddechowych. Test ten jest przydatny w fazie ostrej infekcji mykoplazmatycznej.

Mycoplasma pneumoniae – informacje podstawowe

Mycoplasma pneumoniae to mała atypowa bakteria gram-ujemna, która jest czynnikiem etiologicznym różnych rodzajów infekcji dróg oddechowych, szczególnie u małych dzieci. Przenosi się głównie drogą kropelkową, na przykład podczas kaszlu lub kichania. Oprócz zapalenia płuc, może również być odpowiedzialna za zapalenie oskrzeli i innych infekcji górnych dróg oddechowych.

Objawy zakażenia M. pneumoniae

Zakażenie Mycoplasma pneumoniae zaczyna się zwykle łagodnie, objawiając się ogólnym złym samopoczuciem oraz bólami mięśni, gardła i głowy. Po kilku dniach objawy zaczynają się nasilać w okolicach klatki piersiowej. Występuje suchy, uciążliwy kaszel, czasem napadowy. Często można usłyszeć rzężenie. Choroba przebiega w różny sposób, ale kaszel, dolegliwości w klatce piersiowej oraz zmiany widoczne na zdjęciach rentgenowskich mogą utrzymywać się przez wiele tygodni. Choroba głównie dotyka układ oddechowy, ale może także prowadzić do objawów poza płucami, takich jak Zespół Stevensa-Johnsona, wysypki skórne, bóle stawów, zapalenie opon mózgowych i mózgu, a także zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia.

Pakiet podstawowych badań laboratoryjnych - w pakiecie taniej!

Regularne wykonywanie badań profilaktycznych zwiększa prawdopodobieństwo wykrycia poważnych schorzeń na ich początkowym etapie.

Badanie Mycoplasma pneumoniae p/c IgM Poznań – cena

Wybierając zakup badań w naszym sklepie internetowym, klienci mają możliwość skorzystania z bardziej atrakcyjnych cen oraz częstych obniżek!

Regularnie aktualizowane promocje pozwalają na uzyskanie specjalnych rabatów na wybrane badania oraz pakiety badań. Badaj się regularnie!

Badanie Mycoplasma pneumoniae p/c IgM Poznań – kiedy wykonać?

Przeprowadzenie badania diagnostycznego jest wskazane w przypadku wystąpienia objawów:

  • suchy kaszel,
  • ból gardła,
  • gorączka,
  • dreszcze,
  • bóle stawów i mięśni,
  • ból głowy,
  • ogólne pogorszenie samopoczucia.
Punkt pobrań pn-pt 7-14 oraz sb 8-11!
730 730 710

Sprawdź inne badania w pakiecie

Pakiet podstawowych badań laboratoryjnych - w pakiecie taniej!

Regularne wykonywanie badań profilaktycznych zwiększa prawdopodobieństwo wykrycia poważnych schorzeń na ich początkowym etapie.

Badanie Mycoplasma pneumoniae p/c IgM Poznań - jak przygotować się do badania?

Podczas badania Mycoplasma pneumoniae p/c IgM musisz być na czczo.
Wykonaj badanie Mycoplasma pneumoniae p/c IgM rano.
Unikaj stresu przed badaniem Mycoplasma pneumoniae p/c IgM.
Zrezygnuj z wysiłku fizycznego przed badaniem Mycoplasma pneumoniae p/c IgM.
Pamiętaj o dobrym nawodnieniu!
Czas oczekiwania na wynik to 4 dni robocze.
KUP BADANIE

Powiązane badania:

Punkt pobrań pn-pt 7-14 oraz sb 8-11!
730 730 710

Poziom przeciwciał IgM w przebiegu zakażenia Mycoplasma pneumoniae

Przeciwciała IgM przeciwko Mycoplasma pneumoniae są istotnym wskaźnikiem ostrego zakażenia tym drobnoustrojem. Pojawiają się jako pierwsze między 7. a 9. dniem od momentu zakażenia. Ich poziom osiąga szczyt między 10. a 30. dniem od wystąpienia infekcji. Okres, w jakim te przeciwciała pozostają w organizmie po zakończeniu infekcji, nie jest jednoznacznie określony. Dlatego też, w celu dokładnej diagnozy, zaleca się jednoczesne badanie poziomu przeciwciał IgM, IgA i IgG. Ostateczne potwierdzenie ostrego zakażenia drobnoustrojem wymaga udokumentowania serokonwersji i/lub znacznego wzrostu stężenia przeciwciał IgG, co można osiągnąć poprzez kolejne badania przeprowadzone po dwóch tygodniach.

Objawy zakażenia M. pneumoniae

Na początku zakażenia Mycoplasma mogą pojawić się objawy przypominające zapalenie gardła, charakteryzujące się bólem, pieczeniem i zaczerwienieniem błony śluzowej. Warto zauważyć, że brak jest typowego kataru, który często towarzyszy infekcjom wirusowym. Stopniowo infekcja rozprzestrzenia się w dół układu oddechowego, obejmując kolejno krtań, tchawicę, oskrzela, oskrzeliki, a w końcu płuca. Pojawiają się także inne objawy, takie jak kaszel z wydzieliną, gorączka lub stany podgorączkowe. Ogólne samopoczucie i kondycja organizmu pogarszają się w miarę trwania infekcji.

Zapalenie płuc spowodowane infekcją M. pneumoniae

Zapalenie płuc spowodowane przez M. pneumoniae zwykle przebiega łagodnie. Objawy pojawiają się stopniowo i są mniej intensywne niż w przypadku infekcji wirusowych. Do objawów należą: ból głowy, ogólne złe samopoczucie, niewielka gorączka oraz czasami ból gardła.

Jak leczyć zakażenie Mycoplasma pneumoniae?

W leczeniu infekcji wywołanych przez patogeny Mycoplasma, skuteczne są antybiotyki z grupy makrolidów i tetracykliny, takie jak doksycyklina. Standardowy okres trwania terapii wynosi zwykle około 10 dni, aby zmniejszyć ryzyko ponownego wystąpienia infekcji. Ponadto, w celu złagodzenia objawów, można stosować leki przeciwgorączkowe.

Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę