Badanie EBV antygen VCA p/c IgM Poznań
Badanie EBV antygen VCA p/c IgM Poznań to ważne narzędzie do diagnozowania mononukleozy zakaźnej, znanej jako „choroba pocałunków”. Przeprowadza się je w celu potwierdzenia lub wykluczenia infekcji. Jego celem jest wykrycie przeciwciał IgM skierowanych przeciwko antygenowi kapsydowemu wirusa (VCA).
Jak dochodzi do zakażenia wirusem EBV?
Do zakażenia wśród dzieci dochodzi głównie drogą kropelkową bądź poprzez kontakt z wydzieliną z nosa i gardła osoby zakażonej. Może to nastąpić bezpośrednio lub przez współużytkowanie przedmiotów, jak zabawki, jedzenie, wspólna butelka czy sztućce.
W przypadku starszych osób, najczęstszą drogą zarażenia jest bezpośredni kontakt, w tym pocałunki. Bardzo rzadko wirus EBV przenosi się przez transfuzję krwi, przeszczep szpiku kostnego lub organów od osoby zakażonej do zdrowego biorcy.
Przebieg i objawy mononukleozy zakaźnej
Zakażenie wirusem Epstein-Barr (EBV) często nie wywołuje objawów, szczególnie u niemowląt i osób starszych.
Osoby w wieku 14-25 lat zwykle doświadczają wyraźnych symptomów choroby. W początkowym, kilkutygodniowym okresie inkubacji mogą wystąpić ogólne dolegliwości, takie jak złe samopoczucie, utrata apetytu, bóle mięśni i stawów, a także dreszcze. Później następuje ostra faza infekcji (zazwyczaj 7-21 dni), charakteryzująca się typową triadą objawów mononukleozy:
- wysoką gorączką,
- zapaleniem gardła z zajęciem migdałków,
- powiększeniem węzłów chłonnych szyjnych.
Występuje również zmęczenie, osłabienie, trudności w połykaniu i mówieniu, ból gardła, bóle głowy, szyi, karku, brzucha, stawów i mięśni. Charakterystyczny jest obrzęk twarzy, w tym powiek i nasady nosa, znany jako objaw Glanzmana. Możliwe są też różne zmiany skórne, np. wysypki przypominające różyczkę czy pokrzywkę. Częstym objawem jest nadwrażliwość na amoksycylinę. W badaniu lekarskim stwierdzić można powiększenie wątroby i śledziony.