Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Badania prenatalne z krwi

Badania prenatalne z krwi

Jeśli jesteś aktualne w I trymestrze ciąży, z pewnością stoisz przed koniecznością umówienia się do lekarza na I badanie prenatalne. W internecie nie brakuje na ten temat różnych artykułów czy opinii. Dzwoniąc do przychodni słyszysz pytanie: „Czy chce Pani wykonać samo badanie USG w I trymestrze czy wraz z badaniami krwi?”. I tu pojawia się wątpliwość a zarazem pytanie – o jakie badania krwi w I trymestrze chodzi?

Zbliżając się do 11 tygodnia ciąży już dokładnie wiesz, że w najbliższych tygodniach czy nawet miesiącach musisz oswoić się z pobraniami krwi, ponieważ w punkcie pobrań będziesz częstym gościem. Już na etapie planowania ciąży lekarz ginekolog wysyła Cię na badania krwi, aby ocenić stan zdrowia Twojego organizmu. Na pierwszej wizycie potwierdzającej ciążę otrzymujesz zalecenia oraz kolejną listę z badaniami krwi do wykonania – przeciwciała na różyczkę, na toxoplazmozę, oznaczenie grupy krwi i wiele innych. Na kolejnych etapach ciąży rutynowo już będziesz wykonywać podstawowe badania krwi i moczu, aby cały czas mieć pewność, że nic się złego nie dzieje.

Poznaj pełną ofertę: Ginekolog Poznań 

Badania prenatalne z krwi – co wykrywają?

Jednak badania krwi, które możesz wykonać w trakcie I badania prenatalnego to coś zupełnie innego. Między 11 a 13+6 tygodniem ciąży masz możliwość wykonania testu zintegrowanego według FMF. Test ten składa się z badania USG oraz badań krwi: białko PAPP-A oraz poziomu wolnego beta-HCG.

Badania z krwi czyli poziom białka PAPP-A oraz wolnego beta-HCG to tak zwany test podwójny. Jest on zupełnie nieinwazyjnym badaniem, dzięki któremu można ocenić czy rozwój płodu jest prawidłowy. Bardzo ważne jest, aby ten test wykonać w odpowiednim czasie czyli między 11 a 13+6 tygodniem ciąży. Tylko wówczas wyniki mogą być prawidłowo interpretowane.

Wykonanie pomiaru białka PAPP-A oraz wolnego beta-HCG pozwala określić ryzyko wystąpienia u płodu wad genetycznych takich jak zespół Downa (trisomia 21), zespół Edwardsa (trisomia 18) oraz zespołu Patau (trisomia 13). Ponadto wykonanie tych badań pozwoli również na ocenę ryzyka wystąpienia porodu przedwczesnego oraz urodzenia martwego dziecka. Wykonanie badań z krwi matki w I trymestrze ciąży jest też pomocne przy określaniu możliwości pojawienia się stanu przedrzucawkowego.

Wyniki z krwi badań prenatalnych

Wynik I badania prenatalnego według FMF tworzy się w oparciu o uzyskane wyniki badań z krwi pacjentki oraz o parametry obserwowane podczas badania USG czyli m.in. przezierność karkową, kość nosową, czynność serca czy wielkość płodu.

Do pobrania krwi do I badania prenatalnego pacjentka nie musi być na czczo. Badanie to nie wymaga żadnego przygotowania. Co ważne badanie może być wykonywane o różnej porze dnia.

 

Jak się przygotować do testu obciążenia glukozą?

UWAGA! W CZASIE PANDEMII KORONAWIRUSA COVID 19 – TESTU OBCIĄŻENIA GLUKOZĄ NIE WYKONUJEMY. Test obciążenia glukozą – inaczej nazywany krzywą cukrową, krzywą glikemiczną lub testem OGTT wykonuje się u osób z podejrzeniem cukrzycy typu 2. lub cukrzycy ciążowej. W uproszczeniu, test ten polega na: wykonaniu badania poziomu cukru we krwi na czczo wypiciu roztworu glukozy zbadaniu […]

27.09.2019
Czytaj
Jak uchronić nastolatkę przed niechcianą ciążą?

Nasz lekarz specjalista ginekolog-położnik Maciej Hassan – Bartz na łamach „Sukcesu po poznańsku” odpowiada w jaki sposób uchronić nastolatkę przed niechcianą ciążą, kiedy pierwszy raz dziewczyna powinna wybrać się do ginekologa oraz jakie są nowoczesne metody antykoncepcji? Zapraszamy do lektury!     Jeśli jesteś zainteresowany wizytą w Centrum Medycznym neoMedica w Poznaniu sprawdź naszą ofertę […]

24.07.2019
Czytaj
Test genetyczny NIFTY PRO dostępny w neoMedica w Poznaniu!

Mamy bardzo dobrą wiadomość dla wszystkich przyszłych Mam oraz kobiet, które obecnie są w ciąży! Od dziś w neoMedica w Poznaniu można wykonać nieinwazyjny test genetyczny NIFTY PRO! Jakie są główne zalety testu NIFTY PRO?   BEZPIECZNY – test NIFTY PRO jest bezpieczny dla mamy i dziecka – bez ryzyka poronienia     PROSTY – wystarczy […]

30.10.2019
Czytaj
Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę