Prowadząc ciążę, ginekolog regularnie monitoruje stan zdrowia kobiety i rozwój ciąży, rozwiązując wszelkie pojawiające się problemy zdrowotne.
Zgłoszenie się do lekarza przy podejrzeniu ciąży zalecane jest między 6. a 8. tygodniem od ostatniej miesiączki. Możliwe jest wówczas potwierdzenie ciąży przy pomocy badania USG.
Podczas pierwszego spotkania lekarz przeprowadza wywiad z pacjentką na temat jej zdrowia, przyjmowanych leków, historii chorób, wcześniejszych ciąż, poronień oraz porodów. Pacjentka otrzymuje zlecenie na wykonanie standardowych badań rekomendowanych w ciąży. W zależności od indywidualnej sytuacji zdrowotnej, może zostać zalecone przeprowadzenie dodatkowych badań, częstsze kontrole, stosowanie określonej suplementacji, zmiana przyjmowanych leków, a także wskazanie objawów wymagających konsultacji lekarskiej.
Ginekolog zakłada kartę ciąży, co umożliwia systematyczne dokumentowanie wyników badań, rozwoju płodu oraz stanu zdrowia kobiety.
Kontrolne wizyty u lekarza zalecane są co miesiąc lub co dwa tygodnie, w zależności od etapu ciąży i kondycji pacjentki. W trakcie ciąży zaleca się przeprowadzenie co najmniej trzech badań USG:
- między 9. a 12. tygodniem,
- między 16. a 20. tygodniem,
- między 30. a 34. tygodniem ciąży.