Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Jak wyglądają wyniki badań Holter ciśnieniowy RR?

08.12.2021

Podczas konsultacji lekarskiej dokonuje się zwykle pojedynczego pomiaru ciśnienia, zwłaszcza w przypadku, kiedy wizyta jest wskazana do zlokalizowania źródła problemów związanych z pracą serca. Wynik nie pokazuje jednak faktycznej wielkości ciśnienia tętniczego, jaką pacjent ma na co dzień w czasie wykonywania normalnych codziennych czynności. Dlatego też zlecenie bardziej szczegółowej analizy, którą umożliwia badanie holterem ciśnieniowym jest kluczowe w diagnostyce Pacjenta. 

 

Co to jest Holter ciśnieniowy (RR)? 

Holter ciśnieniowy jest urządzeniem, które pozwala na wykonanie diagnostycznego badania kardiologicznego. Podczas badania dokonywane są cykliczne pomiary ciśnienia tętniczego, które są zapisywane w pamięci urządzenia. Holter ciśnieniowy jest noszony przez Pacjenta przez całą dobę, co pozwala na obserwację organizmu w konkretnych sytuacjach i podczas wykonywania codziennych czynności. Lekarz może sprawdzić, kiedy następuje wzrost, a kiedy spadek ciśnienia. Wyniki holtera ciśnieniowego są znacznie bardziej wiarygodne niż pojedynczy wynik badania wykonanego podczas wizyty lekarskiej.  

Dlaczego badanie Holter ciśnieniowy (RR) jest bardziej wiarygodne od pojedynczego badania ciśnienia? 

Przy pojedynczych badaniach ciśnienia istnieje znaczne ryzyko wystąpienia błędu. Jednym z powodów możliwości zaburzenia prawidłowego wyniku badania jest tzw. syndrom białego fartucha. Pojawia się wtedy, kiedy Pacjent ma obawy przez wizytą u lekarza, a personel medyczny wywołuje u niego stres. Organizm reaguje wtedy m.in. wzrostem ciśnienia tętniczego krwi

[Sprawdź naszą ofertę: badanie holterem Poznań]

Analiza i opis badania

Wyniki Holtera RR odzwierciedlają więc stan faktyczny funkcjonowania organizmu pacjenta. Ich interpretacja pozwala na podjęcie skuteczniejszych metod leczenia lub też zlecenie kolejnych badań w kierunku konkretnej podejrzewanej choroby. Wynik określa między innymi istotne tutaj przede wszystkim wartości średnich i analizy wahań ciśnienia. Ocenia się wtedy profil ciśnienia tętniczego porzez porównanie godzin nocnych w stosunku do wartości dziennych. W nocy następuje spadek ciśnienia tętniczego, a rano ciśnienie wzrasta, dlatego każde odchylenia od normy wymagają konkretnej analizy. Na jej podstawie można zdiagnozować Pacjenta i wdrożyć potencjalne leczenie. Analizę i opis badania przeprowadzają specjaliści kardiolodzy. Opisy standardowo wykonywane są do 3 dni roboczych od dnia zwrotu holtera. 

[Sprawdź naszą ofertę: Kardiolog Poznań]

Szczegółowy raport badania Holter ciśnieniowy

Po zakończonym badaniu pacjent otrzymuje szczegółowy raport zawierający podsumowanie badania HOLTER ciśnieniowy zawierające wyniki pomiarów z podziałem na każdym dzień oraz na poszczególne godziny badania wraz z trendami oraz wykresami obrazującymi pomiary w konkretnym momencie dnia i nocy. Lekarz specjalista kardiolog opisuje wszystkie wykryte nieprawidłowości i wnioski autoryzując opis podpisem i pieczątką. 

Jak otrzymam wynik? 

Standardowo wyniki przesyłamy bezpłatnie na adres e-mail. Opis i wyniki badania HOLTER ciśnieniowy można skonsultować ze specjalistą kardiologiem po uprzednim umówieniu wizyty. 

Badanie Holter ciśnieniowy – cena badania

Cena badania Holter ciśnieniowy w neoMedica w Poznaniu zaczyna się od 199 zł (w zależności od czasu badania). Szczegółowe ceny można sprawdzić w cenniku badań specjalistycznych.

 

neoMedica gra razem z WOŚP!

Drodzy Pacjenci! jak co roku neoMedica gra dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! W tym roku naszym przedmiotem aukcji są dwa programy profilaktyczne – Program kardiologiczny oraz Program ginekologiczny PREMIUM! Całą kwotę z licytacji przeznaczamy na WOŚP. Czy może być coś prostszego? Z Centrum Medyczne neoMedica możesz wylicytować Pakiet badań profilaktycznych i dzięki temu mieć 2 […]

16.01.2023
Czytaj
Kwalifikacja do zabiegu operacyjnego – wizyta u kardiologa!

Czy wiesz, że warunkiem przystąpienia do wszystkich zabiegów operacyjnych jest okazanie specjalnego zaświadczenia od kardiologa, które zakwalifikuje Cię do zabiegu? Może to wynikać z różnych przyczyn – czasami o konieczności kwalifikacji przez kardiologa decyduje stan pacjenta np. obciążenie chorobami sercowymi, a w innych przypadkach może być to podyktowane ryzykiem wynikającym z zabiegu. Czym jest kwalifikacja […]

20.06.2023
Czytaj
Czy na wizytę do kardiologa potrzebne jest skierowanie?

Czy na wizytę do kardiologa potrzebne jest skierowanie? Konsultacja u kardiologa nie wymaga od Pacjenta szczególnego przygotowania. Pacjent powinien posiadać informacje o przyjmowaniu dotychczasowych dawek leków oraz informacje na temat hospitalizacji. Wielu z Pacjentów zastanawia się czy aby zarejestrować wizytę u kardiologa należy mieć skierowanie? By skorzystać z wizyty w prywatnym gabinecie kardiologa nie wymaga […]

10.10.2022
Czytaj
Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę