Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Choroby kardiologiczne Polek – sprawdź co Ci grozi!

25.02.2020

Choroby układu krążenia są najważniejszą przyczyną umieralności Polaków. Od lat statystyki są niezmienne – blisko połowa wszystkich zgonów w naszym kraju spowodowana jest chorobami serca! Nadal jednak przypisujemy je bardziej mężczyznom, niż kobietom.

Kobiety w Polsce mają małą świadomość tego, jak bardzo są zagrożone. Codziennie umiera około 250 kobiet w Polsce. Co trzecia z nich umiera z powodu zawału serca. W 2013 roku z powodu chorób układu krążenia zmarło 95 tysięcy kobiet, co stanowiło 51% wszystkich zgonów u kobiet.

Często objawy zawału serca są mniej specyficzne, przez co trudniejsze do rozpoznania niż u mężczyzn. To powoduje że, rozpoznanie zawału serca u kobiety trwa średnio o 30 minut dłużej. Naszą czujność tłumi przekonanie że serce kobiety jest w naturalny sposób chronione przez hormony. Kobiety rzeczywiście zapadają na choroby układu krążenia średnio o 10 lat później niż mężczyźni. W okresie pomenopauzalnym, kiedy znika ta ochrona, u kobiet znacząco zwiększa się ryzyko zdarzeń kardiologicznych.

[Sprawdź naszą ofertę: Kardiolog Poznań]

Jak kobiety powinny chronić się przed chorobami kardiologicznymi?

Żeby uniknąć kłopotów, kobiety po 50 roku życia powinny mieć przede wszystkim monitorowany, a w razie potrzeby wyrównywany poziom hormonów płciowych. Poza tym należy prowadzić aktywny tryb życia, uprawiać sport, jeść zdrowe, zbilansowane posiłki i unikać nadmiernego tycia. Niestety zmiany hormonalne dodają często kobietom kilogramów. Jedną z przyczyn chorób układu krążenia w Polsce jest właśnie otyłość. W grupie kobiet 50-59 lat 37% ma ma nadwagę a 24% jest otyłych. Niemal co trzecia Polka ma nadciśnienie tętnicze, ale nie ma o tym pojęcia.

Nieocenioną wartością w leczeniu chorób kardiologicznych jest profilaktyka. Podstawowe badania kardiologiczne jak ECHO serca, EKG i pomiar ciśnienia tętniczego są badaniami w 100% bezpiecznymi, nieinwazyjnymi i bezbolesnymi. Lekarz kardiolog może podczas konsultacji zalecić wykonanie odpowiednich badań laboratoryjnych odpowiednich dla wieku pacjenta i jego stanu zdrowia.

Wczesne wykrycie schorzeń kardiologicznych może uchronić pacjenta przed ich niebezpiecznymi konsekwencjami, takimi jak zawał serca!

Autorem artykułu jest dr n. med. Andrzej Sieńko

Skorzystaj z porady kardiologicznej:

 

Andrzej Sieńko

dr n. med.

UMÓW WIZYTĘ

 

 

 

 

Aktywność fizyczna a badania kardiologiczne – wywiad z kardiologiem dr n. med. A. Sieńko!

Kardiolog dr n. med. A. Sieńko ostatnio udzielił wywiadu dla Radia Poznań dotyczący profilaktycznych badań kardiologicznych przed wykonywaniem aktywności fizycznej. Wywiad udzielony został w związku z organizowanym poznańskim maratonem. Audycje „Bez zadyszki” z udziałem dr n. med. możesz odsłuchać poniżej. Badania profilaktyczne przed aktywnością fizyczną Jak zaleca kardiolog dr n. med. Andrzej Sieńko przed aktywnością […]

21.08.2023
Czytaj
Doktor Sieńko na Światowym Kongresie Kardiologicznym 2019

W Paryżu odbył się Światowy Kongres Kardiologiczny (World Congress of Cardiology) połączony z kongresem Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (European Society of Cardiology – ESC) 2019. Kongres to najważniejsze i największe tego typu wydarzenie, skupiające wokół siebie najlepszych specjalistów z dziedziny kardiologii na świecie. Edycja 2019 zgromadziła międzynarodowe towarzystwo ponad 30 000 specjalistów kardiologii, którzy uczestniczyli w […]

05.09.2019
Czytaj
Jak wyglądają wyniki badań Holter EKG w neoMedica?

Co to jest Holter EKG? Badanie Holtera EKG to badanie monitorujące pracę serca przez 24 godziny lub dłużej, dzięki czemu jego wyniki charakteryzują się większą wiarygodnością niż tradycyjne EKG. Holter EKG pozwala na wykrycie wielu zmian i chorób, których nie może zdiagnozować echo serca oraz elektrokardiogram. Holter EKG jest szczególnie przydatny w określeniu zagrożenia nagłym zgonem sercowym u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca.  Do […]

08.12.2021
Czytaj
Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę