Karmienie piersią wydaje się być prostą i najbardziej intuicyjną czynnością w opiece nad małym Człowiekiem. Okazuje się jednak, że w bardzo wielu przypadkach przysparza ono mnóstwa problemów, które odbijają się na stanie zdrowia i samopoczuciu zarówno dziecka, jak i matki. Brak pomocy otrzymanej w porę od profesjonalisty, zmęczenie, zniechęcenie, dolegliwości czy wreszcie nieprzychylny komentarz usłyszany od osoby, z której zdaniem się liczymy prowadzą krótką ścieżką do rezygnacji z karmienia piersią. Można temu na szczęście zapobiec, zgłaszając się po pomoc do Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego.
To profesjonalista medyczny, najczęściej położna, pielęgniarka lub lekarz, który odbył wielomiesięczne szkolenie teoretyczne, ma za sobą setki godzin praktyki, aktualny certyfikat (który należy recertyfikować po upływie 5 lat od zdobycia tytułu CDL) i który nieustannie aktualizuje swoją wiedzę na temat laktacji. Wykaz Certyfikowanych Doradców Laktacyjnych znajdziecie Państwo na stronie http://cnol.kobiety.med.pl/pl/doradcy-cdl/lista-doradcow/
Na wizytę u doradcy laktacyjnego warto się dobrze przygotować. Zapraszam na nią przede wszystkim Mamę wraz z Maluszkiem. Mile widziani są również Tatusiowie, którzy mają często ważną rolę do odegrania w komfortowym przebiegu karmienia piersią. Jest to wizyta kompleksowa i obejmuje badanie matki, dziecka oraz obserwację aktu ssania. Należy sobie na nią zarezerwować 1-1,5 godziny.
Na początku doradca laktacyjny zbiera wywiad, dotyczący stanu zdrowia mamy i dziecka, przebiegu ciąży i porodu oraz problemu, z jakim zgłasza się karmiąca mama.
Kolejnym krokiem jest badanie mamy, skupiające się na badaniu palpacyjnym (czyli dotykiem) piersi oraz sąsiednich węzłów chłonnych. Następnie badane jest dziecko – ponieważ doradcą laktacyjnym w neoMedica w Pozaniu jest lekarz, jest to całościowe badanie dziecka, z osłuchiwaniem, badaniem jamy ustnej, umiejętności ssania oraz obowiązkowo z pomiarem wagi.
Teraz można przejść do meritum, czyli do przystawienia maluszka do piersi. Podczas, gdy dziecko ssie, wspólnie obserwuje się przebieg karmienia, a jeśli trzeba, na bieżąco koryguje się technikę i rozmawia o możliwych rozwiązaniach.
Dokładne wytyczne, jak powinna przygotować się Mama oraz dziecko znajdują się tutaj -> https://www.neomedica.pl/oferta/specjalizacje/poradnia-laktacyjna-karmienia-piersia/
Wizytę kończy wspólne opracowanie zaleceń i wytycznych dotyczących dalszego postępowania. Zalecenia te staramy się dostosować do możliwości Mamy oraz trybu życia całej Rodziny. Aby były one skuteczne, powinny zostać zaakceptowane przez Rodziców, tak, byście byli Państwo do nich przekonani. Wyjaśniamy sobie ewentualne wątpliwości oraz ustalamy termin wizyty kontrolnej lub innej formy kontaktu.
Zawsze doceniam informację zwrotną od Państwa- czy jest poprawa, czy nie, jak przebiega realizacja zaleceń, co wymaga modyfikacji.
Autorem artykułu jest lek. Malwina Kuźniak
Certyfikowany doradca laktacyjny
Nasi lekarze:
lek.
UMÓW WIZYTĘ |