Wizyta u lekarza ginekologa często kojarzy się kobietom z niepełnosprawnością bardzo negatywnie. Wstyd, skrępowanie, czasami nawet ból czy poniżenie – zazwyczaj takie emocje towarzyszą Paniom, które zdecydowały się opowiedzieć bądź opisać swoją wizytę ginekologiczną. Trudno się dziwić, że po takich przejściach kobietom bardzo trudno jest się umówić na kolejną wizytę.
Niestety, ale odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Po pierwsze to nieuprzejmy personel medyczny – nikogo przecież nie powinien dziwić fakt, że kobieta cierpiąca na jakąkolwiek niepełnosprawność (ruchową, intelektualną lub inną) – chce być aktywna seksualnie i przede wszystkim zdrowa!
Drugą bardzo istotną przyczyną są bariery infrastruktury – nie tylko brak podjazdu dla wózków inwalidzkich czy windy, ale też niedostosowany gabinet (zbyt ciasny, przystosowany tylko do osób w pełni sprawnych i zwinnych). Z tego rodzaju niedogodnościami zmagają się zarówno pacjentki korzystające z gabinetów posiadających umowę z NFZ oraz pacjentki gabinetów prywatnych.
Pierwsza wizyta u lekarza ginekologa jest trudna i krępująca dla każdej kobiety. Pacjentka musi rozmawiać o najbardziej intymnej strefie swojego życia, a także poddać się specyficznemu badaniu. W tym przypadku KAŻDE pierwsze wrażenie jest ważne – nie ma tu znaczenia czy jest to osoba zdrowa czy z niepełnosprawnością. Jeśli trafimy na dobrego i empatycznego specjalistę, a miejsce w którym zostaniemy przyjęte nie będzie dla nas stwarzać żadnych barier, wówczas wizyta może nie będzie dla nas niesamowicie przyjemna, ale z pewnością nie zniechęci nas do dalszej profilaktyki i dbania o siebie.
Oczywiście, że tak! Kobieta pozostaje kobietą niezależnie od tego czy niedowidzi, nie słyszy, ma problemy z poruszaniem się czy też cierpi na porażenie mózgowe. To nie ma znaczenia, gdy chodzi o dbanie o stan zdrowia stref intymnych. Każda z tych kobiet przynajmniej raz w roku powinna poddać się badaniu ginekologicznemu, cytologii, wykonać USG piersi. Każda z tych kobiet powinna stosować antykoncepcję odpowiednio dobraną do niej, do jej stanu zdrowia. Każda z tych Pań ma prawo planować ciążę i prowadzić ją zgodnie z przyjętymi standardami medycznymi. A przede wszystkim każda z kobiet ma prawo i możliwość skontaktowania się z lekarzem, gdy dzieje się coś niepokojącego.
Ginekolog Poznań – neoMedica może pomóc przy następujących problemach:
Jak najbardziej! Każda kobieta, która chce, może prowadzić ciążę u wybranego lekarza ginekologa w naszej placówce. Staramy się, aby opieka sprawowana nad kobietą ciężarną była na możliwie jak najwyższym poziomie. Zależy nam, aby kobieta w ciąży znalazła u nas wszystko to czego potrzebuje, a przede wszystkim czuła się bezpiecznie „w naszych rękach”. Oprócz standardowego prowadzenia ciąży oferujemy też pacjentkom możliwość przeprowadzenia badań prenatalnych w I, II oraz III trymestrze ciąży oraz zintegrowany test wg FMF. Nasi lekarze oferują pacjentkom kompleksową pomoc także w zakresie planowania rodziny oraz problemów z zajściem w ciążę.
Szanowne Pacjentki – stanowczo podkreślamy, profilaktyka ginekologiczna jest ważna w przypadku każdej kobiety. Każda z Pań powinna dbać o swoje zdrowie i korzystać z opieki ginekologicznej na odpowiednim poziomie. Prosimy pamiętać, że niepełnosprawność nie ujmuje Waszej kobiecości i macie prawo wymagać dostępu do odpowiednich świadczeń medycznych.
Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty! Wizyty ginekologiczne możecie umawiać telefonicznie, online lub osobiście. Przyjdźcie i przekonajcie się, że warto troszczyć się o siebie!
Nasi lekarze:
lek.
UMÓW WIZYTĘ |
Katarzyna Kawka – Paciorkowska
lek.
UMÓW WIZYTĘ |
lek.
UMÓW WIZYTĘ |
Autorem artykułu jest: lek. Ginekolog Inga Przybylska