Co wykrywa test SANCO?
Test SANCO to genetyczny test prenatalny w Poznaniu w neoMedica, który pozwala określić ryzyko wystąpienia trisomii chromosomów 21, 18 i 13 płodu (zespół Downa, zespół Edwardsa i zespół Patau) oraz kilkunastu innych zespołów wad wrodzonych – na podstawie oceny wolnego DNA płodowego –cffDNA z krwi matki. Test wykrywa trisomie i monosomie wszystkich 23 par chromosomów oraz zespoły delecyjne i duplikacyjne o wielkości co najmniej 7 milionów par zasad.
W czasie ciąży płodowy DNA, pochodzący głównie z komórek łożyska, krąży we krwi matki. Ten materiał jest zwykle reprezentatywny dla genomu płodu i może służyć do ocenienia ryzyka zaburzeń chromosomowych. Zasada działania Testu SANCO opiera się na pobraniu jednej probówki krwi ciężarnej i analizie znajdującego się w niej DNA łożyskowego w celu zbadania zdrowia dziecka i sprawdzenia zbyt małej lub zbyt dużej liczby chromosomów.
Kiedy należy zrobić test SANCO?
Badanie można wykonać między 10 a 24 tygodniem ciąży. Genetyczny test prenatalny SANCO cechuje wysoka czułość. Wykrywalność badania przewyższa 99%. Badanie jest bezbolesne i bezpieczne zarówno dla matki jak i dla dziecka.
Dlaczego warto zrobić test SANCO?
Niektóre kobiety w ciąży mają wskazania do większego ryzyka wystąpienia choroby genetycznej. Twój lekarz może zalecić test SANCO gdy:
- masz 35 lat lub więcej,
- odczuwasz niepokój o zdrowie dziecka,
- w poprzedniej ciąży stwierdzono zaburzenia chromosomowe u płodu,
- istnieje indywidualny lub rodzinny wywiad w kierunku zaburzeń chromosomalnych,
- masz nieprawidłowe wyniki innych badań prenatalnych,
- istnieją przeciwwskazania do wykonania inwazyjnych badań prenatalnych,
- nie wyrażasz zgody na testy inwazyjne lub występują przeciwskazania do takich badań,
- korzystasz z metod zapłodnienia in vitro.
Test jest odpowiedni dla:
- ciąż pojedynczych
- ciąż bliźniaczych
- ciąż in vitro
- ciąż in vitro
Jak szybko otrzymam wyniki testu?
Czas oczekiwania na wynik genetycznego testu prenatalnego SANCO w Poznaniu to ok. 5 dni roboczych.