Badanie Mycoplasma pneumoniae p/c IgG Poznań
Badanie Mycoplasma pneumoniae p/c IgG Poznań służy do oznaczenia ludzkich przeciwciał klasy IgG przeciwko Mycoplasma pneumoniae w surowicy w diagnostyce chorób układu oddechowego (np. zapalenie płuc).
Mycoplasma pneumoniae – informacje ogólne
Mycoplasma pneumoniae to jedna z najmniejszych bakterii Gram-ujemnych, której jedynym gospodarzem jest człowiek. Wywołuje ona zapalenie górnych dróg oddechowych, tchawicy oraz oskrzeli. Jest także najczęstszą przyczyną atypowego zapalenia płuc. Największe ryzyko zachorowania dotyczy dzieci do 10 roku życia, które cierpią na mykoplazmatyczne zapalenie płuc aż 10 razy częściej niż reszta populacji.
Objawy zakażenia Mycoplasma pneumoniae
Zakażenie Mycoplasma pneumoniae zaczyna się zwykle niepozornie, objawiając się złym samopoczuciem, bólami mięśni, gardła i głowy. Po jednym do pięciu dniach nasilają się objawy w klatce piersiowej. Kaszel jest suchy, uciążliwy i czasem napadowy. Często słychać rzężenia. Choroba ma zróżnicowany przebieg, ale kaszel, nietypowe objawy w klatce piersiowej i zmiany na zdjęciach rentgenowskich mogą trwać przez wiele tygodni. Choroba atakuje głównie układ oddechowy, ale może także powodować objawy pozapłucne, takie jak Zespół Stevensa-Johnsona, wysypki skórne, bóle stawów, zapalenie opon mózgowych i mózgu, a także zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia.
Regularne wykonywanie badań profilaktycznych zwiększa prawdopodobieństwo wykrycia poważnych schorzeń na ich początkowym etapie.
Badanie Mycoplasma pneumoniae p/c IgG Poznań – cena
Wybierając zakup badań w naszym sklepie internetowym, klienci mają możliwość skorzystania z bardziej atrakcyjnych cen oraz częstych obniżek!
Regularnie aktualizowane promocje pozwalają na uzyskanie specjalnych rabatów na wybrane badania oraz pakiety badań. Badaj się regularnie!
Badanie Mycoplasma pneumoniae p/c IgG Poznań – kiedy wykonać?
Zaleca się wykonanie badania diagnostycznego osobom podejrzewającym zakażenie Mycoplasma pneumoniae, które zauważyły następujące objawy:
- ból gardła, kaszel, gorączka (przy jednoczesnym braku kataru),
- brak apetytu,
- ogólne osłabienie,
- bóle mięśni,
- bóle głowy.
Regularne wykonywanie badań profilaktycznych zwiększa prawdopodobieństwo wykrycia poważnych schorzeń na ich początkowym etapie.
Poziom przeciwciał IgG w przebiegu zakażenia Mycoplasma pneumoniae
![](https://www.neomedica.pl/wp-content/themes/neomedica/assets/images/arrow-circle.svg)
Przeciwciała klasy IgG przeciwko Mycoplasma pneumoniae pojawiają się około 6-8 tygodni po zakażeniu i utrzymują się przez wiele lat po ustąpieniu aktywnej infekcji.
Wykrycie tych przeciwciał jest wskaźnikiem przebytej infekcji, jednak nie zapewniają one ochrony przed ponownym zakażeniem. W przypadku ponownego zakażenia ich poziom znacznie wzrasta. Stwierdzenie znacznego wzrostu stężenia przeciwciał IgG w badaniu przeprowadzonym po dwóch tygodniach sugeruje reinfekcję Mycoplasma pneumoniae.
Zaleca się również jednoczesne oznaczenie przeciwciał klasy IgA i IgM wraz z przeciwciałami IgG oraz powtórzenie testów po 2-4 tygodniach, aby ocenić ewentualne różnice w wynikach. Warto pamiętać, że u niektórych dzieci przeciwciała IgG specyficzne dla Mycoplasma pneumoniae mogą być trudne do wykrycia pomimo zakażenia, a u niektórych dorosłych odpowiedź immunologiczna IgG może być opóźniona.
Objawy zakażenia M. pneumoniae
![](https://www.neomedica.pl/wp-content/themes/neomedica/assets/images/arrow-circle.svg)
Początkowe objawy zakażenia Mycoplasma mogą przypominać zapalenie gardła, charakteryzując się bólem, pieczeniem i zaczerwienieniem błony śluzowej gardła. Jednak brak jest typowego kataru, który często towarzyszy infekcjom wirusowym. Stopniowo infekcja rozprzestrzenia się na niższe części układu oddechowego, obejmując kolejno krtań, tchawicę, oskrzela, oskrzeliki, a ostatecznie płuca. Pojawiają się również inne symptomy, takie jak kaszel z białą wydzieliną, gorączka lub stany podgorączkowe. Ogólne samopoczucie i kondycja organizmu pogarszają się w miarę trwania infekcji.
Zapalenie płuc spowodowane przez M. pneumoniae
![](https://www.neomedica.pl/wp-content/themes/neomedica/assets/images/arrow-circle.svg)
Zapalenie płuc spowodowane przez M. pneumoniae przebiega zazwyczaj łagodnie. Objawy pojawiają się stopniowo i są mniej nasilone niż w przypadku wirusowych infekcji. Mogą obejmować ból głowy, ogólne złe samopoczucie, niewielką gorączkę oraz czasami ból gardła.
W porównaniu z innymi patogenami wywołującymi zapalenie płuc, M. pneumoniae częściej wiąże się z łagodnymi objawami pozapłucnymi. W niektórych przypadkach może wystąpić hemoliza, zazwyczaj o łagodnym przebiegu i rzadko dająca objawy, lub też łagodne podwyższenie poziomu enzymów wątrobowych, nazywanych „próbami wątrobowymi”.