Czy migrena jest uleczalna?
16.10.2024
Migrena to często występująca choroba neurologiczna 🤯 Częściej dotyka ona kobiety (15-18%) niż mężczyzn (6-8%). Najczęściej rozpoczyna się u młodych dorosłych – w 90% przypadków pierwszy atak migrenowy ma miejsce przed 40. rokiem życia. Zachorowania w wieku powyżej 50. roku życia są rzadkie.
Charakterystycznym objawem migreny jest pulsujący ból głowy, odczuwalny jako tętnienie w rytmie serca, zarówno podczas wysiłku fizycznego , jak i w spoczynku. Ból może być intensywny i zwykle pojawia się po jednej stronie głowy 🤕 Towarzyszą mu zwiększona wrażliwość na hałas (fonofobia 🎧), zapachy (osmofobia 👃) i światło (fotofobia 💡), a także nudności i wymioty. Ból nasila się podczas zwykłej aktywności fizycznej oraz silnych emocji.
Po ustąpieniu bólu, chorzy nie odczuwają żadnych objawów, jednak żyją w ciągłym napięciu, obawiając się kolejnego napadu.
Migrena bez aury jest najbardziej rozpowszechnioną formą migreny, dotykającą około 75% osób cierpiących na tę chorobę. Prawie 25% pacjentów doświadcza aury migrenowej. Istnieją także inne, mniej powszechne rodzaje migreny, w tym:
- migrena hemiplegiczna,
- migrena oczna,
- migrena powikłana,
- migrena prawdopodobna,
- dziecięce zespoły okresowe, które mogą poprzedzać rozwój migreny
Jeżeli zauważasz u siebie którekolwiek z wyżej wymienionych symptomów, nie czekaj! Umów się na wizytę do neurologa w neoMedica już teraz!
Migrena – co powoduje? 🤔
Atak migrenowy powoduje szereg objawów. W ataku migrenowym można wyróżnić kilka etapów, które mogą się różnić intensywnością i czasem trwania:
- Faza zwiastunów (prodromalna): Objawy takie jak pobudzenie, wzmożone ziewanie 😴, problemy z koncentracją, sztywność karku oraz specyficzne zachcianki pokarmowe 🍫
- Aura: Występuje zazwyczaj tuż przed rozpoczęciem bólu głowy lub równocześnie z nim. Objawy obejmują problemy z mową, parestezje, zaburzenia widzenia, niedowłady oraz zniekształcenie obrazu.
- Faza bólu głowy: Charakteryzuje się nadwrażliwością na bodźce, wrażliwością na światło 🌞, nudnościami i bólem skóry głowy. Ból często rozpoczyna się rano i narasta w ciągu dnia.
- Faza ustępowania bólu: Ból głowy zwykle ustępuje w ciągu kilku godzin ⏳ Mogą wystąpić objawy takie jak nadwrażliwość na światło i dźwięk, trudności z koncentracją, zmęczenie, znużenie i senność 💤
- Faza ponapadowa: Charakteryzuje się niepokojem przed możliwością kolejnego ataku.
Ból zazwyczaj utrzymuje się od 4 do 72 godzin. Większość osób doświadcza ataków do trzech razy miesięcznie, choć u niektórych występują one częściej. 📅
Neurolog Poznań – Umów się na wizytę do neurologa w neoMedica 📅
Nie zwlekaj z wizytą u neurologa, jeśli zauważasz niepokojące objawy. Szybka diagnoza i odpowiednie leczenie mogą zapobiec poważnym powikłaniom. W centrum medycznym neoMedica w Poznaniu czeka na Ciebie zespół doświadczonych specjalistów, którzy dostosują plan leczenia do Twoich potrzeb.
Poznaj naszego specjalistę w dziedzinie neurologii 🧠👩⚕️
Przyczyny migreny
Migrenowe bóle głowy to złożony problem, którego pełne przyczyny nie są jeszcze poznane. Uważa się, że czynniki genetyczne 🧬 i środowiskowe 🌍 odgrywają istotną rolę. Przyczyniać się mogą geny wpływające na reaktywność naczyniową mózgu 🧠
Do wywołania ataku migreny mogą przyczynić się różnorodne czynniki:
- Substancje wpływające na naczynia krwionośne, takie jak serotonina czy histamina,
- zmiany poziomu hormonów, na przykład podczas cyklu miesiączkowego, owulacji czy przyjmowania leków hormonalnych,
- niektóre pokarmy i napoje, w tym alkohol, czekolada, produkty mleczne, przyprawy i tłuste jedzenie,
- leki takie jak nitrogliceryna, ranitydyna czy nifedypina;
- nagłe zmiany warunków atmosferycznych,
- głód,
- zbyt mała lub zbyt duża ilość snu,
- głośne dźwięki,
- intensywne światło,
- wyczerpanie po intensywnym wysiłku fizycznym.
Leczenie migreny
Leczenie migreny można podzielić na dwie główne kategorie:
- Leczenie niefarmakologiczne: Obejmuje działania takie jak unikanie czynników wywołujących bóle, modyfikację diety, stosowanie terapii behawioralnych (np. zarządzanie stresem, techniki relaksacyjne), zapewnienie odpowiedniej higieny snu oraz stosowanie zimnych okładów na głowę ❄️
- Leczenie farmakologiczne:
- Doraźne 💊: Stosowanie leków zmniejszających objawy bólu migrenowego w momencie jego wystąpienia. Należą do nich niesteroidowe leki przeciwzapalne jak naproksen czy ibuprofen, agoniści receptorów 5-hydroksytryptaminy, na przykład sumatryptan czy zolmitryptan, oraz antagoniści receptora dopaminy takie jak metoklopramid.
- Profilaktyczne 💉: Regularne przyjmowanie leków mających na celu redukcję częstości i intensywności ataków migrenowych. Przykłady to topiramat, walproinian sodu czy propranolol.
Godziny otwarcia Centrum Medycznego neoMedica w Poznaniu 🕒
👉 Centrum Medyczne:
- Poniedziałek–piątek: 7:00–20:00
- Sobota: 8:00–12:00
- Niedziela: nieczynne
👉 Punkt Pobrań:
- Poniedziałek–piątek: 7:00–14:00
- Sobota: 8:00–11:00
- Niedziela: nieczynne
Jak umówić wizytę? 📞💻
Zapraszamy do umawiania wizyt z naszymi lekarzami. Możesz to zrobić:
Punkt pobrań bez rejestracji 🩺
Na pobranie materiału do badań laboratoryjnych w naszym punkcie pobrań nie trzeba się wcześniej umawiać!
Dbaj o zdrowie swoje i swojej rodziny z neoMedica. 🏥