Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Badania prenatalne z krwi

Badania prenatalne z krwi

Jeśli jesteś aktualne w I trymestrze ciąży, z pewnością stoisz przed koniecznością umówienia się do lekarza na I badanie prenatalne. W internecie nie brakuje na ten temat różnych artykułów czy opinii. Dzwoniąc do przychodni słyszysz pytanie: „Czy chce Pani wykonać samo badanie USG w I trymestrze czy wraz z badaniami krwi?”. I tu pojawia się wątpliwość a zarazem pytanie – o jakie badania krwi w I trymestrze chodzi?

Zbliżając się do 11 tygodnia ciąży już dokładnie wiesz, że w najbliższych tygodniach czy nawet miesiącach musisz oswoić się z pobraniami krwi, ponieważ w punkcie pobrań będziesz częstym gościem. Już na etapie planowania ciąży lekarz ginekolog wysyła Cię na badania krwi, aby ocenić stan zdrowia Twojego organizmu. Na pierwszej wizycie potwierdzającej ciążę otrzymujesz zalecenia oraz kolejną listę z badaniami krwi do wykonania – przeciwciała na różyczkę, na toxoplazmozę, oznaczenie grupy krwi i wiele innych. Na kolejnych etapach ciąży rutynowo już będziesz wykonywać podstawowe badania krwi i moczu, aby cały czas mieć pewność, że nic się złego nie dzieje.

Poznaj pełną ofertę: Ginekolog Poznań 

Badania prenatalne z krwi – co wykrywają?

Jednak badania krwi, które możesz wykonać w trakcie I badania prenatalnego to coś zupełnie innego. Między 11 a 13+6 tygodniem ciąży masz możliwość wykonania testu zintegrowanego według FMF. Test ten składa się z badania USG oraz badań krwi: białko PAPP-A oraz poziomu wolnego beta-HCG.

Badania z krwi czyli poziom białka PAPP-A oraz wolnego beta-HCG to tak zwany test podwójny. Jest on zupełnie nieinwazyjnym badaniem, dzięki któremu można ocenić czy rozwój płodu jest prawidłowy. Bardzo ważne jest, aby ten test wykonać w odpowiednim czasie czyli między 11 a 13+6 tygodniem ciąży. Tylko wówczas wyniki mogą być prawidłowo interpretowane.

Wykonanie pomiaru białka PAPP-A oraz wolnego beta-HCG pozwala określić ryzyko wystąpienia u płodu wad genetycznych takich jak zespół Downa (trisomia 21), zespół Edwardsa (trisomia 18) oraz zespołu Patau (trisomia 13). Ponadto wykonanie tych badań pozwoli również na ocenę ryzyka wystąpienia porodu przedwczesnego oraz urodzenia martwego dziecka. Wykonanie badań z krwi matki w I trymestrze ciąży jest też pomocne przy określaniu możliwości pojawienia się stanu przedrzucawkowego.

Wyniki z krwi badań prenatalnych

Wynik I badania prenatalnego według FMF tworzy się w oparciu o uzyskane wyniki badań z krwi pacjentki oraz o parametry obserwowane podczas badania USG czyli m.in. przezierność karkową, kość nosową, czynność serca czy wielkość płodu.

Do pobrania krwi do I badania prenatalnego pacjentka nie musi być na czczo. Badanie to nie wymaga żadnego przygotowania. Co ważne badanie może być wykonywane o różnej porze dnia.

 

Jakie są różnice między testami NIPT?

Nieinwazyjne testy prenatalne to badania, które nie zagrażają życiu ani zdrowiu matki oraz płodu. Obecnie na rynku istnieje szeroki wybór nieinwazyjnych testów prenatalnych. Większość z nich bazuje na badaniach krwi matki, na podstawie której określa się występujące tam wolne płodowe DNA dziecka, a także na testach PAPP-A. Między poszczególnymi testami występują jednak różnice. Poznaj pełną […]

04.04.2023
Czytaj
Neonatolog odpowiada: Czego się spodziewać w pierwszych dniach życia dziecka?

23 maja 2019 nasz lekarz neonatolog – Malwina Kuźniak brała udział w warsztatach dla przyszłych rodziców. Aby wszyscy przyszli rodzice mogli zapoznać się z cennymi wskazówkami – przedstawiamy Państwu skrót rozmowy aktorki Pauliny Holtz z neonatlogiem i Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym Malwiną Kuźniak.   Kim jest lekarz neonatolog?   Neonatologia jest młodą dziedziną wiedzy – która […]

10.06.2019
Czytaj
W ŚRODĘ 23/06/21 neoMedica jest zamknięta

Szanowni Pacjenci, Ze względu na zniszczenia spowodowane zalaniem parteru neoMedica, podczas wczorajszej nawałnicy, w dniu dzisiejszym, tj. ŚRODA 23/06/2021 neoMedica będzie zamknięta. Mamy nadzieję, że w czwartek wznowimy przyjęcia. W środę nie będą działały telefony – z przyczyn od nas niezależnych. Przepraszamy za wszelkie niedogodności. Wszystkie wizyty postaramy się przełożyć na nowe terminy. Będziemy się […]

23.06.2021
Czytaj
Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę