Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Rekomendacje dotycząca ryzyka transmisji koronawirusa w okresie ciąży i laktacji

Szanowne Pacjentki w okresie ciąży oraz laktacji,

przekazujemy Wam oficjalny komunikat NFZ dotyczący ryzyka transmisji koronawirusa SARS CoV-2 od matki do dziecka w okresie ciąży i laktacji z dnia 13/03/2020: 

Bazując na aktualnej wiedzy o drogach zakażenia, transmisja wirusa SARS CoV-2 przez mleko matki jest bardzo mało prawdopodobna,ale już bliski kontakt matki z dzieckiem podczas karmienia może stanowić potencjalne zagrożenie.

Decyzja o podjęciu i kontynuowaniu karmienia piersią przez kobietę zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 lub diagnozowaną w kierunku COVID-19 powinna zostać podjęta każdorazowo w porozumieniu z personelem medycznym biorąc pod uwagę także stan kliniczny matki i podjęte leczenie.

Nie zalecane jest karmienie bezpośrednio z piersi przez matkę zakażoną koronawirusem. W przypadku konieczności izolacji matki od dziecka i decydując się na mechaniczne odciąganie mleka należy zadbać nie tylko o higienę rąk, ale także o dezynfekcje akcesoriów laktacyjnych, najlepiej też zaopatrzyć się w osobisty sprzęt do odciągania pokarmu.

Procedury banku mleka stosowane w Polsce, obniżają do minimum ryzyko zakażenia przez mleko dawczyń niezwykle wrażliwej grupy pacjentów jaką są wcześniaki.

Należy zwiększyć rygory higieny w bankach mleka, zgodnie z bieżącymi rekomendacjami Głównego Inspektora Sanitarnego.

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów u wcześniej zakwalifikowanej honorowej dawczyni, których nie tłumaczą inne względy medyczne, lub zgłoszenia przez dawczynię ryzyka ekspozycji na wirusa, tj.:

  • przebywanie w strefie ryzyka
  • bliski kontakt z potwierdzonym lub prawdopodobnym przypadkiem zakażenia SARS-CoV-2- w fazie objawowej,
  • obecność w placówce zdrowotnej, w której potwierdzono przypadek zakażenia SARS-CoV-2

w ciągu 14 dni poprzedzających donację zaleca się czasowe zaprzestanie donacji mleka.

Przekazywanie kart szczepień pomiędzy placówkami medycznymi – jak powinno wyglądać?

Wielu rodziców zmieniając lekarza podstawowej opieki zdrowotnej dla swojego dziecka (w ramach NFZ) pyta, jak przebiega proces przekazania tzw. kart szczepień dziecka (kart uodpornienia)? Co mówi na ten temat prawo? W myśl § 11 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 sierpnia 2011 r. w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych, w przypadku konieczności przekazania karty […]

05.06.2019
Czytaj
Jak uchronić nastolatkę przed niechcianą ciążą?

Nasz lekarz specjalista ginekolog-położnik Maciej Hassan – Bartz na łamach „Sukcesu po poznańsku” odpowiada w jaki sposób uchronić nastolatkę przed niechcianą ciążą, kiedy pierwszy raz dziewczyna powinna wybrać się do ginekologa oraz jakie są nowoczesne metody antykoncepcji? Zapraszamy do lektury!     Jeśli jesteś zainteresowany wizytą w Centrum Medycznym neoMedica w Poznaniu sprawdź naszą ofertę […]

24.07.2019
Czytaj
Badania prenatalne kiedy wykonać?

Otrzymujemy od Pacjentek bardzo dużo zapytań, dotyczących wykonywania badań prenatalnych. Postanowiliśmy przeprowadzić krótki wywiad z naszym specjalistą ginekologii i położnictwa dr n. med. Emilią Połczyńską Kaniak – odpowiadający na najczęściej pojawiające się pytania. Pani Doktor, najczęściej pojawiającymi się pytaniami od pacjentek są: Badania prenatalne kiedy je należy zrobić? USG prenatalne powinno się wykonywać w ściśle […]

04.04.2019
Czytaj
Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę