Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Rekomendacje dotycząca ryzyka transmisji koronawirusa w okresie ciąży i laktacji

Szanowne Pacjentki w okresie ciąży oraz laktacji,

przekazujemy Wam oficjalny komunikat NFZ dotyczący ryzyka transmisji koronawirusa SARS CoV-2 od matki do dziecka w okresie ciąży i laktacji z dnia 13/03/2020: 

Bazując na aktualnej wiedzy o drogach zakażenia, transmisja wirusa SARS CoV-2 przez mleko matki jest bardzo mało prawdopodobna,ale już bliski kontakt matki z dzieckiem podczas karmienia może stanowić potencjalne zagrożenie.

Decyzja o podjęciu i kontynuowaniu karmienia piersią przez kobietę zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 lub diagnozowaną w kierunku COVID-19 powinna zostać podjęta każdorazowo w porozumieniu z personelem medycznym biorąc pod uwagę także stan kliniczny matki i podjęte leczenie.

Nie zalecane jest karmienie bezpośrednio z piersi przez matkę zakażoną koronawirusem. W przypadku konieczności izolacji matki od dziecka i decydując się na mechaniczne odciąganie mleka należy zadbać nie tylko o higienę rąk, ale także o dezynfekcje akcesoriów laktacyjnych, najlepiej też zaopatrzyć się w osobisty sprzęt do odciągania pokarmu.

Procedury banku mleka stosowane w Polsce, obniżają do minimum ryzyko zakażenia przez mleko dawczyń niezwykle wrażliwej grupy pacjentów jaką są wcześniaki.

Należy zwiększyć rygory higieny w bankach mleka, zgodnie z bieżącymi rekomendacjami Głównego Inspektora Sanitarnego.

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów u wcześniej zakwalifikowanej honorowej dawczyni, których nie tłumaczą inne względy medyczne, lub zgłoszenia przez dawczynię ryzyka ekspozycji na wirusa, tj.:

  • przebywanie w strefie ryzyka
  • bliski kontakt z potwierdzonym lub prawdopodobnym przypadkiem zakażenia SARS-CoV-2- w fazie objawowej,
  • obecność w placówce zdrowotnej, w której potwierdzono przypadek zakażenia SARS-CoV-2

w ciągu 14 dni poprzedzających donację zaleca się czasowe zaprzestanie donacji mleka.

Badania prenatalne kiedy wykonać?

Otrzymujemy od Pacjentek bardzo dużo zapytań, dotyczących wykonywania badań prenatalnych. Postanowiliśmy przeprowadzić krótki wywiad z naszym specjalistą ginekologii i położnictwa dr n. med. Emilią Połczyńską Kaniak – odpowiadający na najczęściej pojawiające się pytania. Pani Doktor, najczęściej pojawiającymi się pytaniami od pacjentek są: Badania prenatalne kiedy je należy zrobić? USG prenatalne powinno się wykonywać w ściśle […]

04.04.2019
Czytaj
neoMedica gra razem z WOŚP!

Drodzy Pacjenci! jak co roku neoMedica gra dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! W tym roku naszym przedmiotem aukcji są dwa programy profilaktyczne – Program kardiologiczny oraz Program ginekologiczny PREMIUM! Całą kwotę z licytacji przeznaczamy na WOŚP. Czy może być coś prostszego? Z Centrum Medyczne neoMedica możesz wylicytować Pakiet badań profilaktycznych i dzięki temu mieć 2 […]

16.01.2023
Czytaj
Jak uchronić nastolatkę przed niechcianą ciążą?

Nasz lekarz specjalista ginekolog-położnik Maciej Hassan – Bartz na łamach „Sukcesu po poznańsku” odpowiada w jaki sposób uchronić nastolatkę przed niechcianą ciążą, kiedy pierwszy raz dziewczyna powinna wybrać się do ginekologa oraz jakie są nowoczesne metody antykoncepcji? Zapraszamy do lektury!     Jeśli jesteś zainteresowany wizytą w Centrum Medycznym neoMedica w Poznaniu sprawdź naszą ofertę […]

24.07.2019
Czytaj
Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę