Badanie AMH – hormon anty – Müllerowski (ang. Anti-Müllerian Hormone) to skuteczny sposób na określenie płodności kobiety. Jest to tzw. nowoczesna ocena rezerwy jajnikowej.
Hormon AMH – jest to hormonem wytwarzanym przez pęcherzyki jajników u kobiety. Ma on za zadanie wspólnie z hormonem folikulotropowym (FSH) regulowanie dojrzewania pęcherzyków, w których rozwija się komórka jajowa. Badanie pozwala na ocenę stanu rezerwy jajnikowej. U mężczyzn hormon AMH jest produkowany przez jądra.
Jest to jedno z pierwszych badań laboratoryjnych, które powinna wykonać kobieta, która bezskutecznie stara się o dziecko.
U kobiet, po przekroczeniu 30 roku życia obserwuje się spadek puli komórek jajowych, a tym samym spadek zdolności do naturalnego zajścia w ciążę.
Badanie AMH nabiera szczególnego znaczenia po przekroczeniu 30 roku życia, ale rezerwę jajnikową mogą obniżyć też takie czynniki jak: choroba nowotworowa, zaburzenia autoimmunologiczne, czy uwarunkowania genetyczne.
Nie ma dokładnie określonego momentu, w którym należy wykonać badanie AMH. Wykonanie badania z reguły zaleca lekarz ginekolog, który ma podejrzenia dotyczące kobiecej niepłodności, poprzedzone długotrwałymi i nieskutecznymi próbami zajścia w ciążę. W Centrum Medycznym neoMedica w Poznaniu skorzystasz z konsultacji ginekologicznej – sprawdź Ginekolog Poznań .
Nowoczesna ocena rezerwy jajnikowej jest też polecana kobietom, które zaczynają starać się o dziecko.
Badanie AMH stosuje się również przed przystąpieniem do procedury in-vitro.
Na podstawie badania AMH u kobiet można zdiagnozować takie schorzenia jak:
W przypadku mężczyzn, badanie AMH może być pomocne od oceny zaburzeń wydzielania androgenów, wtórej niewydolności hormonalnej jąder lub toksycznego uszkodzenia jąder po chemioterapii.
Do badania nowoczesnej oceny rezerwy jajnikowej – AMH nie ma konieczności specjalnego przygotowania.
Badanie AMH – to standardowe badanie z krwi pacjentki – jest bezpieczne i nieinwazyjne.
Badanie to można wykonać w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego – moment cyklu nie ma wpływu na wynik badania. Poziom hormonu AMH jest niezależny od terapii antykoncepcyjnej lub hormonalnej.
Badanie oceny rezerwy jajnikowej można wykonać w dowolnej porze dnia – nie ma potrzeby być na czczo.
W Poznaniu nowoczesną ocenę rezerwy jajnikowej – badanie AMH można wykonać w neoMedica. Punkt pobrań otwarty jest od poniedziałku do piątku od 7:00 do 14:00 oraz w soboty od 8:00 do 11:00.
Nie ma potrzeby wcześniejszego umawiania się – wystarczy zgłosić się do Punktu Pobrań w godzinach jego pracy.
Czas oczekiwania na wynik badania AMH to 2 dni robocze. Wynik można pobrać online z naszej strony: https://www.neomedica.pl/odbierz-wyniki/
Cena badania AMH w neoMedica w Poznaniu to 179,00 zł. Cenę innych badań można sprawdzić w cenniku badań laboratoryjnych.