Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Badanie AMH – wskaźnik rezerwy jajnikowej w neoMedica w Poznaniu

Badanie AMH – co to jest?

Badanie AMH – hormon anty – Müllerowski (ang. Anti-Müllerian Hormone) to skuteczny sposób na określenie płodności kobiety.  Jest to tzw. nowoczesna ocena rezerwy jajnikowej.

Hormon AMH – jest to hormonem wytwarzanym przez pęcherzyki jajników u kobiety. Ma on za zadanie wspólnie z hormonem folikulotropowym (FSH) regulowanie dojrzewania pęcherzyków, w których rozwija się komórka jajowa.  Badanie pozwala na ocenę stanu rezerwy jajnikowej. U mężczyzn hormon AMH jest produkowany przez jądra.

Jest to jedno z pierwszych badań laboratoryjnych, które powinna wykonać kobieta, która bezskutecznie stara się o dziecko.

Która kobieta powinna wykonać badanie oceny rezerwy jajnikowej – AMH?

U kobiet, po przekroczeniu 30 roku życia obserwuje się spadek puli komórek jajowych, a tym samym spadek zdolności do naturalnego zajścia w ciążę.

Badanie AMH nabiera szczególnego znaczenia po przekroczeniu 30 roku życia, ale rezerwę jajnikową mogą obniżyć też takie czynniki jak: choroba nowotworowa, zaburzenia autoimmunologiczne, czy uwarunkowania genetyczne.

Nie ma dokładnie określonego momentu, w którym należy wykonać badanie AMH. Wykonanie badania z reguły zaleca lekarz ginekolog, który ma podejrzenia dotyczące kobiecej niepłodności, poprzedzone długotrwałymi i nieskutecznymi próbami zajścia w ciążę. W Centrum Medycznym neoMedica w Poznaniu skorzystasz z konsultacji ginekologicznej – sprawdź Ginekolog Poznań .

Nowoczesna ocena rezerwy jajnikowej jest też polecana kobietom, które zaczynają starać się o dziecko.

Badanie AMH stosuje się również przed przystąpieniem do procedury in-vitro.

Na podstawie badania AMH u kobiet można zdiagnozować takie schorzenia jak:

  • zespół policystycznych jajników
  • niewydolność hormonalna jajników
  • zespół przedwczesnego wygasania czynności jajników (POF)
  • uszkodzenie jajników pod chemioterapii.

W przypadku mężczyzn, badanie AMH może być pomocne od oceny zaburzeń wydzielania androgenów, wtórej niewydolności hormonalnej jąder lub toksycznego uszkodzenia jąder po chemioterapii.

Jak przygotować się do badania AMH?

Do badania nowoczesnej oceny rezerwy jajnikowej – AMH nie ma konieczności specjalnego przygotowania.

Badanie AMH – to standardowe badanie z krwi pacjentki – jest bezpieczne i nieinwazyjne.

Badanie to można wykonać w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego – moment cyklu nie ma wpływu na wynik badania. Poziom hormonu AMH jest niezależny od terapii antykoncepcyjnej lub hormonalnej.

Badanie oceny rezerwy jajnikowej można wykonać w dowolnej porze dnia – nie ma potrzeby być na czczo.

Gdzie wykonać badanie AMH w Poznaniu?

W Poznaniu nowoczesną ocenę rezerwy jajnikowej – badanie AMH można wykonać w neoMedica. Punkt pobrań otwarty jest od poniedziałku do piątku od 7:00 do 14:00 oraz w soboty od 8:00 do 11:00.

Nie ma potrzeby wcześniejszego umawiania się – wystarczy zgłosić się do Punktu Pobrań w godzinach jego pracy.

Badanie AMH – ile czeka się na wynik?

Czas oczekiwania na wynik badania AMH to 2 dni robocze. Wynik można pobrać online z naszej strony: https://www.neomedica.pl/odbierz-wyniki/

Badanie AMH – cena badania

Cena badania AMH w neoMedica w Poznaniu to 179,00 zł. Cenę innych badań można sprawdzić w cenniku badań laboratoryjnych.

Prezent dla Pacjentek na Dzień kobiet przez cały marzec w neoMedica!

W tym roku w neoMedica po raz kolejny Dzień Kobiet nie będzie trwał 1 dzień, a cały miesiąc! 8 marca to świetny pretekst do zadbania o swoje zdrowie i wykonanie profilaktycznych badań, które zalecane są do wykonania minimum raz w roku! Co przygotowaliśmy dla naszych Pacjentek? Program ginekologiczny Dzień kobiet w super cenie! Przez cały […]

25.02.2022
Czytaj
Jak leczyć nadciśnienie?

Czym jest nadciśnienie tętnicze? Nadciśnienie tętnicze jest bardzo rozpowszechnioną chorobą w naszym społeczeństwie. Około 25% ludności Polski choruje na nadciśnienie tętnicze. Część populacji nawet o tym nie wie, że ma rozwinięta chorobę nadciśnieniową. To choroba charakteryzująca się podwyższonym ciśnieniem krwi. Jak leczyć nadciśnienie? Leczenie nadciśnienia możemy podzielić na dwie części: część niefarmakologiczna – ta część, […]

13.10.2022
Czytaj
Jakie są ortopedyczne przesłanki do cesarskiego cięcia?

Decyzję o metodzie porodu zawsze podejmuje się mając na uwadze dobro oraz zdrowie matki i dziecka. Kobieta powinna być przez cały okres ciąży pod opieką lekarza ginekologa. Zdarza się, że już w czasie cięży pojawiają się problemy zdrowotne natury ortopedycznej, wówczas kobieta musi być pod opieką zarówno lekarza ginekologa oraz specjalisty ortopedy. Więcej o schorzeniach […]

23.10.2018
Czytaj
Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę