Poniżej przedstawiamy kolejną część wywiadu aktorki Pauliny Holtz z naszym lekarzem neonatologiem – Malwiną Kuźniak.
Z reguły pierwsza kąpiel maluszka przypadnie jeszcze na czas pobytu w szpitalu. Najlepiej jest, jeśli ta pierwsza kąpiel odbywa się w obecności rodziców przez położną. Z reguły w większości szpitali w pokojach matki z dzieckiem znajdują się wanienki, gdzie przyjdzie położna, pokaże w jaki sposób podtrzymywać dziecko, jakie wykonywać ruchy myjące – jak taką kąpiel powinno się przeprowadzić.
Obecnie przestrzega się reguły, aby nie kąpać noworodka w pierwszej dobie życia. Dlaczego? Chodzi o to, żeby maź płodowa, którą noworodek jest pokryty, (a która zawiera w sobie dużo substancji o działaniu ochronnym dla skóry, również substancji o działaniu przeciw drobnoustrojom chorobotwórczym), zdążyła się wchłonąć i żeby tego procesu nie zaburzać. Dlatego w pierwszej dobie unikamy kąpania dziecka.
Pierwsza kąpiel w domu jest zazwyczaj mocno stresująca – dziecko najprawdopodobniej będzie mocno płakało i rodzice muszą być na to gotowi. Natomiast dobrą informacją jest to, że jeżeli będziemy kąpać dziecko regularnie, zrobimy z kąpieli rytuał – zabawę, w której bierze udział rodzina, w tym starsze dzieci- maluch to polubi. Z czasem dziecko będzie czerpało z kąpieli dużą przyjemność.
Najważniejsze, aby pilnować tego, aby temperatura wody była temperaturą ciała dziecka, ok. 37’ – aby temperatura wody była dla ciała neutralna. Dziecko można kąpać w samej wodzie. Niekoniecznie musimy dodawać specyfiki kąpielowe do wody – jeśli coś dodajemy – powinny być to preparaty przeznaczone dla niemowląt. Dziecko obmywamy delikatnymi ruchami, dobrze jest mieć gąbeczkę lub ściereczkę, czasami pieluszkę tetrową. Następnie delikatnie osuszamy skórę dziecka ręcznikiem, nie pocierając skóry, tylko delikatnie dotykając. Taki rytuał, nawet codziennej kąpieli, bardzo dobrze wpływa na dziecko. Przyzwyczaja go do pewnego rytmu, do tego, że zbliża się wieczór, że wkrótce będzie pora na spanie, po kąpieli nastąpi karmienie, wyciszenie i przygotowanie się do nocy.
Zalecenie, które otrzymamy w szpitalu, wychodząc z każdym dzieckiem, będzie dotyczyło wykonania USG stawów biodrowych – te badania wykonuje się w poradniach preluksacyjnych, wykonują je zazwyczaj specjaliści ortopedzi dziecięcy lub neonatolodzy. Jest to badanie istotne, ponieważ pozwala wykryć rozmaite stopnie uszkodzenia stawów biodrowych, począwszy od stanu, kiedy stawy są jeszcze niedojrzałe i wymagają tylko dalszej obserwacji, aż po poważne zwichnięcia, które będą wymagały leczenia. To badanie, jeśli lekarz w szpitalu nie stwierdził nic niepokojącego, poród odbył się prawidłowo, można wykonać pod koniec pierwszego miesiąca życia. Jeśli natomiast cokolwiek niepokoiło lekarza, stwierdził niepokojące objawy, wówczas to badanie powinno odbyć się jak najszybciej. Po wyjściu ze szpitala dziecko odwiedzi również położna środowiskowa – przynajmniej czterokrotnie. Pierwsza wizyta powinna się odbyć w ciągu 48 godzin po opuszczeniu szpitala. Jeżeli nic się z maleństwem nie dzieje, mamy szczęście mieć zdrowe dziecko, to z pierwszą wizytą u lekarza, możemy poczekać ok. 4 tygodni i następnie sprawdzić czy wszystko jest w porządku, czy prawidłowo przybiera na masie itd. Jeżeli natomiast cokolwiek Państwa niepokoi zachęcam do wcześniejszej wizyty u lekarza pediatry lub neonatologa.
Bardzo serdecznie dziękuję za cenną wiedzę. Przyszli rodzice, pamiętajcie, że lekarz neonatolog to specjalista od noworodków. Jeśli mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości, to zawsze lepiej skonsultować się z lekarzem i oszczędzić sobie i dziecku zbędnego stresu i niepokoju. Dziękuję serdecznie za rozmowę!
Szukasz neonatologa w Poznaniu? Umów wizytę online:
lek.
UMÓW WIZYTĘ |
Pierwsza część wywiadu znajduje się tutaj:
CZYTAJ |